سرویسVOIP چیست؟

 

VoIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol است و روشی است که امکان تماس تلفنی را از طریق هر دستگاه متصل به اینترنت با میکروفون و اسپیکر فراهم می‌کند. انواع مختلفی از خدمات VOIP وجود دارد. از جمله برنامه‌های پیام‌رسان معروف، Facebook Messenger و Skype for Business از فن‌آوری VOIP برای برقراری تماس صوتی استفاده می‌کنند. سیستم ویپ به دلیل دارا بودن مزایا و قابلیت‌های فراوان به سرعت در حال جایگزینی با سیستم تلفن‌های قدیمی است. این تکنولوژی که به نام IP Telephony نیز شناخته می‌شود، این امکان را فراهم می‌آورد تا به جای استفاده از زیرساخت‌های سنتی تلفن به راحتی بتوانید کلیه تماس‌های صوتی، فکس،SMS و حتی تماس‌های تصویری خود را بر روی بستر شبکه و اینترنت برقرار نمایید و با ایجاد ارتباط بین دفاتر مختلف خود در سراسر دنیا، هزینه‌های تماس خود را به شکل چشم‌گیری کاهش دهید. پارس‌تدوین در راستای ارائه خدمات ارتباط تلفنی بر بستر شبکه و اینترنت  (VOIP)  خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متنوعی ارائه می‌کند که نرم‌افزارهای زیر بخشی از راهکارهای ارائه شده است.


مزایای استفاده از VOIP:

استفاده از سیستم VOIP مزایای متعددی برای کسب‌وکارها دارد. قابلیت انتقال خطوط، سهولت مانیتورینگ، عدم محدودیت‌های جغرافیایی، عدم نیاز به خرید سخت‌افزار جداگانه، دریافت و ارسال فکس از طریق اینترنت و افزایش انعطاف پذیری و جابجایی از جمله مزایای استفاده از سیستم VOIP است. در ادامه به توضیح برخی از این مزایا پرداخته‌ایم:


1. کیفیت تماس عالی
فن‌آوری ویپ به گونه‌ای تکامل یافته است که اگر شخصی با شما تماس بگیرد یا شما با شخصی تماس بگیرید، نمی‌تواند تشخیص دهد که از VOIP استفاده می‌کنید یا تلفن ثابت سنتی. VOIP امروز حتی از نظر کیفیت تماس از تلفن ثابت سنتی پیشی گرفته است.

3. ایمن
در مقایسه با تلفن‌های سنتی، VOIP بسیار امن‌تر است. این سیستم تلفنی مدرن دارای پروتکل‌های رمزگذاری استاندارد است و تماس‌ها و اطلاعات شما را ایمن می‌کند. این کاری است که نمی‌توان با تلفن‌های سنتی انجام داد.

5. پاسخ‌گویی خودکار
با استفاده از ویپ می‌توان سوالات متداول مشتریان را طوری برنامه‌ریزی کرد که در صورت تماس بعد از تایم کاری، به صورت پیام صوتی برای مشتریان پخش شود. ساعت کاری در زمان تعطیلات، ساعت کاری در طول هفته، آدرس و کدپستی مجموعه و نحوه ثبت سفارش (کالا یا خدمات) از جمله اطلاعاتی است که می‌توانید در پیام صوتی به مشتریان خود برسانید.

7. مقرون به صرفه
هزینه راه‌اندازی VOIP به میزان قابل توجهی کمتر از راه‌اندازی تلفن‌های سنتی است. در اینجا مواردی را اعلام می‌کنیم که سازمان شما می‌تواند از طریق VOIP پس‌انداز کند:
A. برقراری تماس در سیستم VOIP با توجه به اینکه براساس اینترنت انجام می‌شود، کاهش چشمگیری در هزینه تماس‌های بین‌المللی و داخلی دارد.
B. کنفرانس از راه دور یا کنفرانس ویدئویی که بدون نیاز به حضور کارمندان برگزار می‌شود، هزینه کاملا مقرون‌به‌صرفه برای شما خواهد داشت.
C. شماره‌های مجازی، نیاز به نگهداری و تعمیرات دستگاه‌های نگهداری را از شما دور می‌کند که طبعا هزینه‌های شما را کاهش می‌هد.
D. با استفاده از گوشی‌های هوشمند یا softphoneها به جای تلفن‌های VOIP، می‌توانید در هزینه خرید تلفن نیز صرفه‌جویی کنید.


2. با قابلیت‌های فراوان
دریافت و برقراری تماس از قابلیت‌های پایه VOIP است. سیستم‌های VOIP نیز شامل سایر خدمات ارتباطی مانند پیام‌رسان، وضعیت آنلاین بودن کاربر، کنفرانس تلفنی از راه دور، کنفرانس ویدئویی، دریافت پیام صوتی و فکس از طریق ایمیل هستند.
برخی از ویژگی‌های VOIP مانند کنفرانس ویدئویی به شما این امکان را می‌دهد با کارمندان خود در ارتباط باشید. چرا که از طریق این سیستم ارتباطی مدرن، لزومی نیست کارمندان شما از نظر جسمی در دفتر حضور داشته باشند. کارمندان می‌توانند در خانه یا حتی خارج از کشور کار کنند.
با استفاده از VOIP، پیام صوتی و فکس به ایمیل شما ارسال می‌شود. از طریق این سیستم می‌توانید پیام‌های خود را در یک ایمیل دریافت کنید، آن‌ها بایگانی یا برای کسی ارسال کنید.

4. قابل حمل بودن
تا زمانی که به اینترنت دسترسی دارید، می‌توانید از سیستم VOIP خود در هر مکان استفاده کنید. VOIP به شما امکان برقراری و دریافت تماس از طریق چندین دستگاه از جمله تلفن هوشمند را می‌دهد و این اطمینان را به شما می‌دهد که در هرکجای دنیا که باشید با مشتریان یا همکاران تماس بگیرید.
همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا تماس‌ها را به همکاران خود منتقل کنید بدون اینکه مشتریان بخواهند با شماره دیگری تماس بگیرند. این سیستم تلفنی همچنین به شما این امکان را می‌دهد وضعیت خود را تنظیم کنید تا به همکاران خود اطلاع دهید که برای برقراری تماس در دسترس هستید یا خیر.

6. ضبط تماس‌ها
با استفاده از VOIP می‌توانید تمامی تماس‌های ورودی و خروجی را ضبط کنید و در زمان مناسب، آن‌ها را پخش کنید. مطمئن باشید که هیچ پیام مهمی را از دست نمی‌دهید. با استفاده از سیستم تلفنی مدرن، می‌توانید پارامترهای مربوط به فروش و پاسخ‌گویی را اندازه‌گیری کنید و در جهت بهبود آن تلاش کنید.

انواع وویپ:


اکثر کسب‌وکارها و کاربران شخصی می‌دانند که برقراری تماس از طریق VOIP در مقایسه با سیستم تلفن ثابت قدیمی ارزان‌تر و دارای قابلیت‌های بی‌شماری است. با این وجود، ممکن است از انواع VOIP بی‌اطلاع باشید و گزینه مناسبی را برای انتخاب پیدا نکنید. انواعVOIP را در ادامه می‌خوانید:


1. VOIP بر روی تلفن همراه:
با ظهور تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، بسیاری از سرویس‌های VOIP بر روی دستگاه‌های اندروید و IOS راه‌اندازی شد. برخی از این سرویس‌ها به نرم‌افزارهایی مانند فیس‌بوک، واتس‌اپ و اسکایپ متصل هستند. تفاوت اصلی بین VOIP تلفن‌همراه و VOIP مبتنی بر نرم‌افزار این است که برنامه‌های تلفن‌همراه می‌توانند از اینترنت همراه یا Wi-Fi برای برقراری یا دریافت تماس استفاده کنند.

2. سرویس VOIP مبتنی بر تلفن آنالوگ:
برخی از ارائه دهندگان خدمات VOIP ، تمرکز خود را بر فروش مبدل‌های تلفن آنالوگ به تلفن IP می‌گذارند. این مبدل‌ها برای مشتریان مسکونی و مشاغل کوچک این امکان را فراهم می‌کند که از تلفن‌های آنالوگ از خدمات VOIP استفاده کنند. این مبدل‌ها FXS و FXO نام دارند.

3. سرویس VOIP مبتنی بر نرم‌افزار:
سرویس‌هایی مانند skype for business و google talk در گروه خدمات VOIP مبتنی بر نرم‌افزار قرار می‌گیرند. این سرویس‌ها اغلب بخشی از مجموعه محصولات ارائه شده توسط شرکت‌ها هستند و می‌توانند به شکل برنامه‌های تحت وب یا نرم‌افزارهای مستقل دسکتاپ باشند. برای استفاده از این نرم‌افزارها به زیرساخت، شماره اختصاصی و مسیریابی تلفن نیاز دارید.

4. سرویس VOIP کسب‌وکارها
سرویس VOIP کسب‌وکار برای ارائه خدمات به تعداد زیادی از کاربران طراحی شده است. به طور معمول، آن‌ها بر روی یک سیم تلفن تا 20 خط استفاده می‌کنند. از مزایای VOIP برای کسب‌وکارها می‌توان به هزینه‌های تماس مقرون‌به‌صرفه، کاهش یا افزایش تعداد کاربران و کیفیت تماس عالی اشاره کرد.

5. سرویس VOIP بر بستر فضای ابری
VOIP بر بستر فضای ابری، آخرین فن‌آوری ویپ به‌شمار می‌رود. همچنین آن را به عنوان PBX مجازی یا IP PBX نیز می‌نامند. این نوع سرویس VOIP نیاز به اکثر سخت‌افزار و سرورها را برطرف می‌کند. چرا که VOIP شما در فضای ابری میزبانی می‌شود. تنها نیازی که به سخت‌افزارها دارید، مولفه‌های اساسی شبکه مانند سوئیچ و روتر و اتصال به اینترنت است. Cloud VoIP نیز می‌تواند با خدماتی مانند ارتباطات یکپارچه، کنفرانس ویدئویی، مسیریابی تماس هوشمند و موارد دیگر، بهره‌وری کسب‌وکار و مشاغل را افزایش دهد.

 

مطالب مرتبط

3cx

Yealink

www.3cx.com